Czy wiesz, że remont to trzecie najbardziej stresujące wydarzenie, jakiego doświadczają obecnie ludzie, zaraz po rozwodzie i zwolnieniu z pracy?
My to wiemy i postaramy się nieco oswoić ten temat, aby nie brzmiał tak przerażająco.
Jak zaplanować remont?
Przeprowadzenie generalnego remontu mieszkania, to nie lada problem. Jest to czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie, które jednak prędzej czy później, przejdzie w jakimś stopniu każdy z nas – wykonując go w swoim domu, lub też pomagając bliskim.
Planowanie remontu najlepiej jest zacząć od jego omówienia. Może się to wydawać banalne, ale bardzo często każdy członek rodziny posiada inną wizję mieszkania i powstają przez to pewne problemy, które później jest ciężko rozwiązać.
Wszelkie niedomówienia najlepiej omówić od razu, jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac i dostarczyć architektowi jedną, spójną wizję.
Drugim krokiem jest wybór materiałów, których chcemy użyć. Nie wszystkie są dostępne na rynku od ręki, dlatego należy to sprawdzić, aby uniknąć opóźnień i przymusowych zmian koncepcji.
Czy muszę zatrudniać architekta?
Ekipa remontowa oczywiście jest niezbędna, architekt – niekoniecznie.
Zatrudnienie profesjonalnego architekta wnętrz lub projektanta, to niestety dosyć duży koszt, który nie każdy jest w stanie pokryć. Jeżeli Ty także należysz do osób, których budżet jest ograniczony – nie martw się, remont można przeprowadzić w bardziej oszczędny sposób.
Wystarczy zebrać wszystkie pomysły i zdjęcia (czy to z katalogów papierowych, czy z Internetu), które nam się podobają, lub które posiadają ciekawe dla nas elementy i zebrać je w jeden folder/teczkę. Taką teczkę z pomysłami pokazuje się następnie wykonawcom i dzięki temu ekipa remontowa wie, jakiego efektu końcowego oczekujemy.
Niektórzy mogą nam także podpowiedzieć ciekawe, praktyczne rozwiązania, na które sami byśmy nie wpadli.
Generalny remont mieszkania – wszystkie kroki
Mając już konkretną wizję mieszkania, możemy zabierać się za rzeczy bardziej praktyczne, czyli właściwy remont.
Na początku trzeba przeprowadzić prace konstrukcyjne, do których należą między innymi: zburzenie istniejących ścianek działkowych, zbudowanie nowych, wykonanie sufitów podwieszanych, zabudowa rur i tak dalej.
Następne są prace instalacyjne, które wynikają z potrzeby zaprojektowania od nowa instalacji gazowej czy centralnego ogrzewania.
Na kolejny rzut idą: wymiana okien (jeśli jest potrzebna), wyrównanie ścian, sufitów i przygotowanie ich do malowania, renowacja posadzki oraz wykończenie sufitów, ścian oraz podłóg (w podanej kolejności).
Ostatnim etapem są prace montażowe, czyli instalacja wszystkich gniazdek i kontaktów, oświetlenia i mebli.
Ostatnie poprawki
Kiedy remont mieszkania dobiegnie już końca i znajdą się w nim wszystkie meble oraz niezbędne elementy, przychodzi czas na dekoracje. Dzięki nim oraz naszym osobistym pamiątkom, mieszkanie stanie się domem i będzie odzwierciedlało naszą osobowość.
Jeżeli Twoje mieszkanie utrzymane jest w kolorach brązu lub beżu, to świetną dekoracją będą miękkie zielone dywany, dodające przytulności.
Nic tak nie wprawia w dobry nastrój o poranku, jak świeżo zaparzona kawa i miękka tkanina pod stopami, zaraz po wstaniu z łóżka.
Aby nasze mieszkanie nabrało charakteru, możemy udekorować je także pamiątkami rodzinnymi lub zdjęciami z przyjaciółmi. Wszelkie obrazy czy plakaty, również będą świetną dekoracją ścian. Dzięki nim oraz półkom pozbędziemy się także echa w zbyt pustej przestrzeni.