Co roku, tysiące świeżo upieczonych studentów staje przed zadaniem znalezienia sobie odpowiedniego lokum. Czasami uda się trafić na korzystną ofertę już po kilku chwilach, często jednak okazuje się, że zadanie nie należy do łatwych. Warto być cierpliwym i rozsądnie przebierać w ofertach, aby później cieszyć się komfortem.
O czym należy pamiętać przy wyborze mieszkania?
Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na to, jaka odległość dzieli dane mieszkanie od uczelni, na której studiujemy. Warto zadbać o to, by lokum było położone jak najbliżej uniwersytetu czy też politechniki. W końcu na zajęcia przyjdzie nam uczęszczać niemal codziennie, często też nawet kilka razy jednego dnia, bo czasami zajęcia odbywają się o różnych porach, niekoniecznie jedne po drugich. Jeśli mieszkanie będzie położone zbyt daleko od uczelni, szybko może okazać się, że dojazdy są bardzo uciążliwe, a powrót do domu podczas dwugodzinnego okienka między zajęciami, staje się bezsensownym pomysłem, gdyż po odliczeniu czasu jaki zajmie dojazd, okaże się, że w domu spędzimy dosłownie chwilę i znowu trzeba będzie z niego wychodzić.
Kolejnym ważnym aspektem jest rozkład pokojów w mieszkaniu. W wielu mieszkaniach spotkamy się z aneksem kuchennym, czyli kuchnią połączoną z jednym z pokojów. Choć takie rozwiązanie może się podobać, to jest raczej niepraktyczne w przypadku studenckiego mieszkania. Każdy ceni sobie spokój, zwłaszcza gdy trzeba się dużo uczyć. Pokój z aneksem kuchennym sprawia, że przez dużą część dnia, reszta lokatorów przebywa w naszym pokoju, przyrządzając sobie potrawy czy też myjąc naczynia. Rozglądając się za mieszkaniem, dobrze jest więc zwrócić uwagę na to, aby kuchnia była osobnym pomieszczeniem.
Nie mniej ważna niż powyższe aspekty, jest cena za wynajem. Jak wiadomo w przypadku studentów, każda złotówka ma znaczenie, warto więc znaleźć możliwie tanią ofertę. Oczywiście nie należy przesadzić. Najtańsze będą mieszkania na obrzeżach miasta, o małym metrażu, niezbyt zadbane lub w nieciekawej okolicy. Zdecydowanie nie warto decydować się na któreś z takich mieszkań. Czasami jednak można trafić na mieszkanie w dobrej lokalizacji, o dobrym standardzie, w atrakcyjnej cenie. Dobrze jest zacząć poszukiwania odpowiednio wcześnie, wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że uda nam się znaleźć rozsądną ofertę. Im później, tym mniej opcji pozostaje do wyboru.
Warto zwrócić też uwagę na metraż pokoju, który zamierzamy wynająć. Oczywiście studentowi nie jest przeważnie potrzebny duży pokój. Jednak nie może też on być zbyt mały. Dobrze jest upewnić się, czy w pokoju bez problemu zmieści się podstawowe wyposażenie, takie jak biurko czy też wygodne łóżko lub materac do spania.